Senzaparty.net | festivaly | RfP: A další díky: za nejčistější festival u nás!

nejzobrazovanejší fotoreporty minulého dne

02.12.2009 ULeguana [UL] Vítání prvňáčků
15.03.2008 Music Club EMCO [UL] Dj Rush – I’m Back warmup party
10.06.2005 viz. popis [UL] Dopitná v clubu EMCO
 

RfP: A další díky: za nejčistější festival u nás!

12.7.2013 09:38 Pepíno | festivaly
 

Díky osvětě a systému vratným kelímků klesl celkový objem vyprodukovaného odpadu na letošním Rock for People zhruba polovinu z loňského množství.

19,27 tun tvořily plasty (11,86), papír (3,84), sklo (2,73) a kovy (0,84), 13,44 tun pak představoval směsný odpad. Jinými slovy, i letos jsme se stali Čistým festivalem a vy díky tomu můžete vyhrát hodnotné ceny! Doporučujeme také velmi vtipné video z předání zmínění ceny...

Pokud jste se letos toulali po areálu královéhradeckého festivalu, museli jste mít zase o něco příjemnější pocit. Všude na zemi bylo čisto, cesty byly lemovány barevnými koši na třídění plastů, papíru a plechovek. Vlastně jste to všechno vnímali už jen tak podprahově, protože čistota a třídění odpadů již neodmyslitelně patří k tomuto českému festivalu. Jde přece především o to si bez nepořádku a zábran užít skvělé show v podání Queens of the Stone Age, Thirty Seconds To Mars, Foals, Parov Stelar Band, ale i Karla Gotta nebo již evropsky kvalitních Kryštofů.

Cesta k čistotě na českých festivalech trvala přesně šest let. Výjimečný koncept Rock for People ve spolupráci s obalovou společností EKO-KOM vymyslelo vedení festivalu, které jej i velkoryse finančně podpořilo a na úkor zisků podporuje štědře i doposud.

Od prvopočátků se projekt změnil k nepoznání. Dnes již není jen o třídění odpadů, ale také o zábavě. Své show předvádějí v areálech českých festivalů bubeníci na barevné kontejnery, na stánku Čistý festival mohli návštěvníci besedovat o třídění s českými muzikanty, úsměvy a podpisy ochotně rozdával moderátor a patron třídění odpadů Pavel Cejnar.

Festivalová třídící linka představuje evropský unikát

Celý systém, který vede k čistotě festivalů, je poměrně náročný na realizaci. Na Rock for People vše začíná stavěním desítek barevných košů na třídění odpadů a rozdáváním tisíců pytlů na odpady návštěvníkům ve festivalových kempech. Toto představuje rozsáhlou investici, kterou podporuje právě projekt Čistý festival.

Pytle a barevné koše se plní tříděným odpadem a jsou sváženy několika čtyřkolkami s přívěsem na třídící linku. Člen týmu Rock for People Jiří Hlinka k tomu dodává: „Je třeba poděkovat našim návštěvníkům, kteří patří v Česku k těm nejvychovanějším. Bez nich a jejich aktivního zapojení do třídění odpadů by náš systém nebyl realizovatelný.“

Dodejme, že k čistotě přispěla i letošní novinka: vratné kelímky, kterýžto projekt jsme realizovali díky partnerskému přístupu Staropramenu!

Samotná třídící linka představuje evropský unikát. Během festivalu se na ní vystřídalo zhruba 250 zaměstnanců, z toho 80 dobrovolníků, kteří zde pracují pouze za vstupenku na festival. Na třídící lince se shromáždily pytle návštěvníků kempů, které zde byly vysypány a roztříděny na plasty, sklo, papír a plech. Obdobně se zde dotřiďoval také odpad z barevných košů z festivalového areálu.

Vytříděné odpady pak byly rozděleny do speciálních kontejnerů, které putují přímo k druhotnému zpracování, tedy recyklaci. Odvoz odpadů k druhotnému využití je dalším bodem systému, který významně podporuje projekt Čistý festival.

Po plastech z českých festivalů se můžete projít ve městech

Vytříděné plasty, papír, sklo a plech z Rock for People byly převezeny ke zpracovatelům, kteří umí odpad přeměnit v užitečné výrobky. Například v Lázních Bohdaneč nedaleko Hradce Králové se směsné plasty používají k výrobě dlaždic do měst nebo desek do stájí.

Během několika desítek minut se zde z festivalových plastů stávají věci praktické potřeby. Vytříděný papír je recyklován především na nové papírové obaly, sklo se používá jako příměs do stavebních materiálů nebo se z něj vyrábí nové potravinářské sklo.

Lukáš Grolmus, ředitel komunikace společnosti EKO-KOM, doplňuje: „Jsem velmi rád, že se českým festivalům povedlo během několika málo let přejít na vlnu čistoty a recyklace. Je to hlavně zásluha návštěvníků letních akcí, kteří pochopili, že třídění odpadů opravdu má smysl. Takový jeden návštěvník Rock for People během jediného festivalového dne v průměru vytřídí přes čtvrt kila odpadu, který je dále využit. Těší mě, že se ke třídění odpadů každoročně připojuje více lidí nejen na festivalech, ale v celé ČR.“

diskuze

  • Buď první kdo napíše!
ver. 5.0 Generováno : 29.03.2023 12:53 © 2003 - 2023 Intercop | 2007 - 2023 design inspirated by Hedesign