Senzaparty.net | festivaly | RfP: Molekulární kuchyně, safari i forenzní genetika?

nejctenejší clánky minulého dne

 

RfP: Molekulární kuchyně, safari i forenzní genetika?

3.7.2013 15:16 Pepíno | festivaly
 

Přírodovědecká fakulta UK v Praze zavítala opět po roce na Rock For People, největší hudební festival v České republice.

Během čtyř se bude ploše o půl kilometru čtverečního experimentovat a bádat a v tak originálním podání, které se vyrovná The Parov Stelar Band a Thirty Seconds to Mars.

Taky vám v dětství doma říkali, že hrát si s jídlem se nesluší? V molekulárním baru vám rádi dokážeme pravý opak. Čeká vás totiž tak trochu jiná kuchyně: ta, která dýmá, bublá, hýří barvami a chuťovými kombinacemi překvapí i světaznalé gurmány. Přijďte ochutnat speciální festivalové menu, které se skládá ze svítících koktejlů, šampaňského s molekulárně upravenými jahodami nebo melounových špaget. Naši chemici, kteří po dobu konání festivalu změní svou profesi na barmany molekulární mixologie, vám dokáží naservírovat váš oblíbený drink v nečekaných kombinacích chuti, vzhledu a konzistence… Přesvědčte se o tom, že když se chemici pustí do barmanství, dostane i polní bar téměř (g)astronomický rozměr!

Molekulární gastronomie je jen ochutnávkou toho, co přírodovědecký areál nabídne. Až objevíte bar pro 21. století, bude třeba čas podívat se taky trochu zpět: v druhohorním safari můžete prozkoumat nejen svět, který existoval před 65 miliony lety, ale také se vžít do práce skutečného paleontologa. Co takhle v pauze mezi rockovými koncerty odkrýt kostru masožravého dinosaura? Provedeme vás druhohorami v našem pralese i moři a řekneme vám vše, co jste chtěli vědět o rozmnožování dinosaurů. Napadlo vás vůbec někdy, jak se pářil takový stegosaurus při své obří váze a ochrannými štíty na zádech? Zaručujeme vám, že naše dino-sutra vás bude bavit.

Tak trochu prožít u nás můžete i zlatou horečku: vyrýžujte si pravé české granáty, ty, které najdete, budou vaše! Mimochodem, jak se to má s výrobou zlata se dozví každý, kdo zahoří pro chemii – večerní ohňové show to vysvětlí více než názorně…

Zažít fascinaci přírodou můžete ale i jinde: letos jsme přivezli nádherná zvířata z oblasti jihovýchodní Asie, která jste doposud možná jen viděli v televizních přírodovědných dokumentech.  Můžete obdivovat největší žijící druh mnohonožky, která dosahuje velikosti až 30 cm, nechte si dát na ruku sklípkana nebo škorpióna. Dívky jistě ocení křehkou krásu dravé a kruté kudlanky orchidejové.  Ve vodních akváriích si můžete prohlédnout české vodní živočichy – od potápníků po pijavky.  Nadšenci do botaniky uslyší výklad k výstavce masožravých rostlin a řekneme vám něco více o fungování rafinovaných rostlinných pastí. Návštěvníci festivalu mohou taky přispět balónkem do stavby festivalového modelu fotosyntézy.

Absolutní premiérovou novinkou je expozice forenzní genetiky s názvem „Kriminálka: Hradec Králové“, kde pod vedením největších specialistů v ČR na DNA a kriminální vyšetřování si můžete vyzkoušet, co všechno následuje po spáchání trestného činu. Nebude chybět daktyloskopie, identifikace na základě přítomnosti krve, slin či spermatu.  Raritkou je to, že návštěvníci si mohou přímo na místě izolovat svou vlastní DNA, což je zásadní při ověřování stop či příbuzenských vztahů. Vzorek izolované DNA si navíc každý může odnést s sebou. S mottem „Přineste nám své tričko a my vám řekneme, co jste dělali včera v noci“ se na vás těší forenzní genetici.

Poznat můžete radioaktivitu skrytou v krystalech nebo se nechat „ozářit“ fluorescencí uranových solí. A pokud budete naopak chtít zazářit vy, proč si třeba nevyrobit vlastní parfém? Před hlavním stanem Přírodovědců si mohou všechny zástupkyně něžného pohlaví připravit a destilovat svůj vlastní parfém s připravených rostlinných preparátů. Pánové mohou mezitím prozkoumat princip fungování naší 3D tiskárny, kde probíhá v průběhu celého festivalu tisk. Obě pohlaví si mohou ale změřit své BMI a přítomné antropoložky vám z naměřených dat prozradí, jak budou velké vaše děti.

Letošní Rock for People rozhodně nebude jen o hudbě. V rytmu čtyř poznáním nabitých dnů o tom přesvědčíme každého, kdo k Hradci Králové zavítá. Těšíme se na vás od 2. do 5. července na Rock for People!

diskuze

  • Buď první kdo napíše!
ver. 5.0 Generováno : 29.03.2023 11:08 © 2003 - 2023 Intercop | 2007 - 2023 design inspirated by Hedesign