Těžko hledat cenu, kterou by letos domácí producent a hudebník Boris Carloff nezískal. Přestože má namířeno hlavně na zahraniční festivaly, v případě Rock for People udělal výjimku.
A na stage se s ním objeví i Ghetto Priest - kolaborující člen Massive Attack!
Nejeden český interpret, muzikant či producent rád sebevědomě mluví o potřebě provětrat stojaté vody české moderní hudby. Leč málokomu se to povedlo tak přesvědčivě jako producentovi a hudebníkovi známém pod pseudonymem Boris Carloff.
Dlouhou dobu byl znám jako vynikající producent, který po předchozí praxi v zahraničí ovlivnil v posledních deseti letech výslednou tvář řady alb českých interpretů různých žánrů (namátkou Skyline, Sunshine, Kryštof, Charlie Straight, ale také Ivan Hlas).
Boris Carloff na sebe poprvé upozornil s projektem Palm Beat na anglickém labelu Tracktion. Následně vydal eponymní EP na labelu Red Salamanda (vyšlo i v Japonsku), kde singl Faraway hrál i Gilles Peterson ve své Worldwide show. Jeho posledním počinem bylo album projektu kNot Photogenic. V poslední době spolupracoval i se Stevem Albinim a dělá na nové sólovce již zmíněného Ghetto Priesta, s kterým si padli do oka při práci na The Escapist. Za toto sólové album letos získal jak prestižní cenu hudební kritiky Apollo, tak proměnil dvě z pěti nominací na Anděly, za elektronické album roku a za klip roku za vynikající video k písni Falling.
Hudba Borise Carloffa zúročuje rozsáhlé portfolio jeho zkušeností (začínal kdysi v kytarovce Bubble Gun) muzikanta i producenta a najdeme na něm i stopu osobních lidských prožitků. „Během posledních pěti let mi zemřeli otec i bratr. Obě tyto události mě k albu nasměrovaly a na jeho tváři se výrazně odrazily. Také mě delší dobu štvalo, že mě hudební svět bere hlavně jako producenta a zapomíná, že jsem i aktivní hudebník. K albu mě tedy dovedla i frustrace z toho, že jsem byl chápán jako dělník pro ostatní muzikanty,” uvedl Boris v interview pro Novinky.cz.
A na adresu své opěvované nahrávky The Escapist dodává: “První polovina alba je temná. Skladby z druhé poloviny už ale tak temné nejsou. Vzhledem k tomu, že jsem písničky nahrával chronologicky, tak se ta nálada změnila… Jako producent jsem se věnoval různým druhům muziky, ale v poslední době to jsou opět hlavně kytarové nahrávky. Na desce The Escapist, možná i kvůli tomu, není ani jedna kytara. Než jsem začal nahrávat, řekl jsem si, že se nesmí ničemu podobat. Další omezení jsem si nekladl.”
On sám (s nepříliš velkou sympatií ke stylovým škatulkám) řadí svoji tvorbu nejblíže k alternativní elektronice. Odborníci vychvalují nejen vynikající hudební a zvukovou úroveň alba, ale i překvapivě dobrý autorův zpěv.
Svou účast na letošním Rock for People rozhodně nebere na lehkou váhu. A proto se rozhodl přizvat exkluzivně právě pro Hradec jednoho ze svých věhlasných spolupracovníků, kterým je přední britský zpěvák, reggae man a bývalý frontman Asian Dub Foundation, spolupracovník Massive Attack, Juno Reactor nebo Sinnead O’Connor - zmíněný Ghetto Priest.
V doprovodu Borisova bandu zazpívá několik svých písní a samozřejmě spolu “dají” na pódiu společný track In My Lonely Room z alba The Escapist. „S Borisem Carloffem jsme se zamýšleli nad tím, jak pojmout vystoupení na RfP, aby to splnilo oboustranné očekávání a nezahráli jsme na největším festivalu "jen" super koncert. Hledali jsme cestu hostování někoho, kdo má dost silný kredit, známe ho a můžeme s ním dobře pracovat,“ říká Lukáš Rychtařík ze Championship Music, která Borise Carloffa zastupuje.
Je jisté, že tento unikátní projekt bude jedním z nejzajímavějších vkladů české hudební scény do programové mozaiky Rock for People, dokazující mimo jiné i její schopnost obstát v mezinárodním měřítku. "Chystáme koncert pojmout nejlépe jak umíme,“ dodává k tomu Boris Carloff. Tím spíše zvyšuje očekávání spojená s jeho vystoupením...